Rwa kulszowa

Czym tak naprawdę jest rwa kulszowa?

Potocznie mianem rwy kulszowej określa się ucisk na nerw kulszowy powodujący ból który może promieniować aż do stopy.Rwa kulszowa to zespół dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, pośladka i/lub kończyny dolnej w wyniku zaburzenia funkcjonowania nerwu kulszowego. Może być spowodowana wieloma czynnikami, którymi najczęściej są uszkodzenie dysku , kurcz mięśnia, zablokowanie stawów kręgosłupa. 

Nerw kulszowy ma swoje źródło w kilku segmentach kręgosłupa, po czym łączy się
i unerwia kończyny dolne.
 Jedną z najczęstszych przyczyn jest ucisk poprzez masę wysuniętego dysku. Nie zawsze jednak musi tak być ponieważ źródeł rwy kulszowej jest więcej a dzięki odpowiednim testom terapeuta musi zdiagnozować co wywołuje ten ucisk. Nerw kulszowy może być uciskany poprzez źle ułożone kręgi lub przykurczone mięśnie co wywołuje bardzo podobne objawy jednak zróżnicowanie ich daje możliwość poprowadzenia jak najbardziej dokładnej terapii.

Rwa kulszowa a dyskopatia

Często te dwa schorzenia występują jednocześnie ponieważ uszkodzenie krążka międzykręgowego i wysunięcie się jądra miażdżystego dysku może powodować ucisk na Nerwo kulszowy. Celem terapii jest sprawdzenie co jest przyczyną ucisku i wyeliminowanie jego źródła, co wiąże się często z przywróceniem odpowiedniego ułożenia kręgów w celu przywrócenia funkcji lub regulacji układu mięśniowo więzadłowego , aby odbarczyć uciśnięty nerw.